Ozelenění interiérových prostor

Vlastní projekční činnosti musí předcházet návštěva a zmapování základních podmínek daného prostoru v interiéru budovy, kde mají být rostliny umístěny. V řešeném objektu musíme nejdříve zjistit následující vlastnosti interiéru:

  • Vyhodnocení světelných podmínek
  • Orientace vůči světovým stranám
  • Vyhodnocení teplotních
  • Vyhodnocení vzdušné vlhkosti
  • Ostatní významné stresové faktory (průvan, chlad od podlahy, zakouřené prostředí atd.)

Pokojová květina

Správné umístění rostlin v interiéru je pro jejich životnost rozhodující. Při výběru rostlinného materiálu pro konkrétní místo nejprve zhodnotíme jeho podmínky a podle omezujících faktorů (např. nedostatek světla, tepla nebo vzdušné vlhkosti) rozmýšlíme, zda a jaké rostliny v něm přežijí. Nesmíme se rozhodovat pouze podle toho, zda se nám nebo zákazníkovi líbí určitý druh rostliny, a ten prosazovat do jakýchkoliv podmínek.

Chodba

Při vytváření sesazovaných nádob, volíme rostliny tak, aby měly stejné nebo podobné nároky na substrát a následnou údržbu.

Při vytváření návrhu kromě pěstitelských podmínek zohledňujeme i esteticko-prostorová kritéria interiéru. Výběrem rostlinného materiálu reagujeme na jeho charakter.

Nákres

Pro lepší představivost zákazníka používáme různé vizualizace navrhu. V malých objektech provádíme zákresy nebo fotomontáže do digitálních fotografií pořízených při první návštěvě zakazníka. U větších interiérů, např. komunikační halové prostory ve velkých obchodních domech nebo nákupních centrech, vytvoříme složitější osazovací plán, ve kterém je zakresleno rozmístění jednotlivých rostlin, a dále nejdůležitější pohledy v jednoduchých nákresech (viz Fotogalerie). Výsledný projekt je maximálně jednoduchý a přehledný, a slouží jako podklad pro vlastní realizaci.

>